Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva förvaltning och uthyrning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 096 | 2 015 | 1 704 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 331 | 1 210 | 924 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -101 | 613 | 296 |
| Årets resultat (tkr) | -66 | 486 | 235 |
| Summa tillgångar (tkr) | 16 818 | 17 360 | 17 428 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 096 | 2 015 | 1 704 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 331 | 1 210 | 924 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -101 | 613 | 296 |
| Årets resultat (tkr) | -66 | 486 | 235 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 15 564 | 15 864 | 16 164 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 254 | 1 496 | 1 265 |
| Tillgångar (tkr) | 16 818 | 17 360 | 17 428 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 426 | 1 492 | 1 006 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 14 800 | 15 200 | 15 600 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 593 | 668 | 823 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 16 818 | 17 360 | 17 428 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 30.2% | 60.0% | 54.2% |
| Soliditet | 8.5% | 8.6% | 5.8% |
| Kassalikviditet | 211.5% | 223.9% | 153.7% |
Fastighets AB Gravören 4 ingår i en koncern med 10 bolag. Koncernmoderbolag är Blosson Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva förvaltning och uthyrning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.